Ugur Ozaltin Makaleleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPaz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPerş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPtsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptySalı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyÇarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPtsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPerş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyCuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPerş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPaz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPerş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPtsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptySalı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyÇarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPtsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPerş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyCuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ EmptyPerş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ

ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ Empty ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ

Mesaj  Admin Perş. Haz. 16, 2011 3:33 pm

ÖLÜ İÇİN DEVİR VE İSKAT MESELESİ

Cenazelerin ardından yapılan devir meselesini oldum olası dine uygun bulmamışımdır. İki tane hoca ya da imamın kendi aralarında katakulli hesabıyla aldım verdim diyerek ölmüş kişinin namaz oruç gibi ya da günahlarının affına kefaret gibi gösterilip işin sonunda o parayı cebe indirmenin ölüye ne faydası olacağını Kuran-ı Kerim de ayetlerde araştırdım. Aşağıda devir nasıl yapılıyor anlatılmış dini içerikli bir sitede. Benim bu devir işlemine tam zıt olan bulduğum ayetlerde aşağıda sıralanmıştır. Lütfen yazımı sonuna kadar okuyun ve devir işleminin ayetler ışığında düşünün. Devrin dine uygun olup olmadığına siz karar verin. Ben sadece ayetleri buldum ve sıraladım.

NE YAPARSAN ELİNLE O GELİR SENİNLE atasözümüz bu konuda söylenmiş çok doğru sözlerdendir. Toprağa ekilmeyen tohumdan nasıl ki fayda beklemek ahmaklıksa aynı şekilde yapılmamış hayr da faydasızdır. Ama bunun tersi de geçerlidir. Yani yapılmış bir yanlışında mutlaka bir sonucu olacaktır. Yaptığımız yanlış da bizim yakamızı bırakmaz bunu unutmayalım. Yapmadıkları iyiliklerden fayda umanlar da, yaptıkları kötülüklerden zarar ummayanlar da ahmaklardır. Zaten dünya hayatı akıllılar ile ahmakların ayrıldığı boyut değil midir ?

16 Haziran 2011 Perşembe
UĞUR ÖZALTIN

Ölü için yapılan iskatta, bir fakire nisaptan fazla verilebilir. Hatta, altınların hepsi, bir fakire verilebilir. Diyelim ki bir ölünün iskatı 25 kilo altın tuttu hepsi bir fakire verilse iskat yapılmış olur. Bu kadar altını bulmak zor olacağı için âlimlerimiz devir yolunu bildirmişlerdir. Bir yerden bir kilo altın ödünç alınır. Bir fakirle 25 kere devir yapılır veya 25 fakir bulunur, bir kere vermekle tamam olur.

Bütün namazlarının iskatı için vasiyet eden ölünün hiç malı yoksa veya üçte biri, vasiyete yetişmiyorsa veya hiç vasiyet etmemiş olup, veli kendi malı ile iskat yapmak isterse devir yapar. Fakat veli devir yapmaya mecbur değildir.

Bir aylık namaz iskatı için, beş altın lira veya 36 gram bilezik verilir. Bir senelik iskat için 36 x 12 = 432 gram bilezik gerekir.

Namaz kılmadığı yıllar x bir yıllık altın sayısı = fakir sayısı x bir fakire verilen altın sayısı x devir sayısıdır. Mesela, ölü 69 yaşında bir kadın ise, 60 senelik namaz iskatı için, 60 x 432 = 25920 gram altın, yani 25 kg ve 920 gram altın bilezik vermek gerekir. Bu kadar altını bulmak zor, hatta imkansız olacağı için devir yapmak gerekiyor. Elimizde 100 gram altın var ise, bir fakire 259 defa verip geri almak gerekir. Elimizde 1 kg altın var ise, 26 defa verip geri almak gerekir. Devire oturan fakir sayısı 26 ise, bir devirde namaz iskatı verilmiş olur. Fakir sayısı 13 ise iki devir yapmak gerekir.

Ölünün velisi veya vârislerinden biri veya bunlardan birinin vekil ettiği kimse, (Merhum .................. nin namaz iskatı için, bedel olarak, bu beş altını sana verdim) diyerek, beş altını birinci fakire sadaka niyet ederek verir. Sadakayı fakire verirken (hediye ediyorum) denmez. Sonra fakir, (Aldım, kabul ettim. Sana hediye ediyorum) diyerek bunu vârise veya vârisin vekiline hediye eder. O da teslim alır. Sonra, yine buna veya ikinci ve diğer fakirlere verir ve hediye olarak ondan geri teslim alır.

Bir aylık Ramazan orucu iskatı yaklaşık 1 altındır. 60 yıllık iskatı ise 60 x 7.2 = 432 gr bilezik eder.
http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=3528

Bakara suresi
79- Artık o kimselerin vay haline ki, kendi elleriyle kitap yazarlar da sonra biraz para almak için "Bu Allah katındandır." derler. Artık vay o elleriyle yazdıkları yüzünden onlara, vay o kazandıkları vebal yüzünden onlara!..

Al-i İmran suresi
187- Bir zaman Allah, kendilerine kitap verilenlerden, "Onu mutlaka insanlara açıklayacaksınız, onu gizlemiyeceksiniz." diye söz almıştı. Onlar ise bunu kulak ardı ettiler ve onu az bir dünyalığa değiştiler. Yaptıkları bu alışveriş ne kadar kötüdür.

Tevbe suresi
9- Allah'ın âyetlerini az bir çıkara değiştirdiler de Allah yolundan engellediler. Gerçekten de bunlar ne fena şeyler yapageldiler.

Yasin suresi
54- Artık bugün hiç kimseye zerre kadar zulmedilmez.Ancak yaptıklarınızın cezasını çekeceksiniz.
Necm sıresi
39. Doğrusu insana çalışmasından başka bir şey yoktur.
41. Sonra ona karşılığı tastamam verilecektir.
Saffat suresi
39- Yanlızca amellerinizin karşılığını alacaksınız.

Sebe suresi
33- Onlar sadece yaptıklarının cezasını çekiyorlardır.
Zümer suresi
70- Herkese ne amel yaptıysa karşılığı tam olarak ödenmiştir.
Casiye suresi
22- Halbuki Allah, gökleri ve yeri hak ile yarattı. Hem de herkese yaptığının karşılığı verilmek üzere, onlara asla haksızlık edilmez.
28- O gün her ümmeti, diz çökmüş görürsün. Her ümmet, kendi kitabına çağırılır, onlara: "Bugün yaptığınız amellerin cezası verilecektir.

Ahkaf suresi
19- Herkesin yaptıklarına göre dereceleri vardır. Allah onlara yaptıklarının karşılığını tam olarak verir. Onlara haksızlık edilmez.

Zil zal suresi
7- Her kim zerre kadar hayır işlemişse onu görecektir.
8-Her kim, zerre kadar şer işlemişse onu görecektir.

Admin
Admin
Admin

http://www.ugurozaltin.tr.cx