Ugur Ozaltin Makaleleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Yaprak Dökümü EmptyPaz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
Yaprak Dökümü EmptyPerş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
Yaprak Dökümü EmptyPtsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
Yaprak Dökümü EmptySalı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
Yaprak Dökümü EmptyÇarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
Yaprak Dökümü EmptyPtsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
Yaprak Dökümü EmptyPerş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
Yaprak Dökümü EmptyCuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
Yaprak Dökümü EmptyPerş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Yaprak Dökümü EmptyPaz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
Yaprak Dökümü EmptyPerş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
Yaprak Dökümü EmptyPtsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
Yaprak Dökümü EmptySalı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
Yaprak Dökümü EmptyÇarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
Yaprak Dökümü EmptyPtsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
Yaprak Dökümü EmptyPerş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
Yaprak Dökümü EmptyCuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
Yaprak Dökümü EmptyPerş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü Empty Yaprak Dökümü

Mesaj  Admin Perş. Mayıs 28, 2009 7:54 am

YAPRAK DÖKÜMÜ

<<Bunu duyan Ali Rıza Bey, Leyla'yı evden kovar. Karısının, barışmalarında ısrarı üzerine Ali Rıza Bey bunu kabul etmeyerek, evi terkeder ve Adapazarı'na kızı Fikret'in yanına gider. Fakat orada da rahat edemez ve on beş gün kaldıktan sonra tekrar İstanbul'a döner.

Bir süre evine uğramadan İstanbul'da dolaşır. Soğuk bir kış günü, sol el ve ayağı felç olur. Arkadaşları vasıtasıyla hastaneye yatırılır. Olayı duyan kızı Leyla ve karısı yanına gelirler ve artık iyice çökmüş olan Ali Rıza Bey barışarak eve dönmeyi kabul eder.

Kızı Leyla artık, düştüğü kötü yoldan elde ettiği kirli paralarla da olsa oldukça zengindir. Hatta annesiyle beraber, düştüğü o kötü yolda kendisine hediye edilmiş bir evde yaşamaktadırlar.

Ali Rıza Bey ise, yıllar önce: "Kızlarının ahlâksızlıklarına göz yumarak, para yiyip geziyor !" diye kızdığı eski bir kahvehâne arkadaşıyla aynı durumda olarak, kızı Leyla'dan gelen paralarla, takım elbiseler içinde, mutlu bir halde yaşıyordur. Yalnız, onu mutsuz eden bir tek şey vardır: "Kendisine o eski sözlerini hatırlatan, eski kahvehâne arkadaşlarıyla yolda göz göze gelmek...">>

Diziyi uzun zamandır izliyorum ve dizinin aynen yukarda yazan romandaki hali gibi bitirileceği söylenmekte.

Benim burada anlatmak istediğim bu dizinin bana düşündürdükleridir.Bu roman gerçekten akıl gözüyle okunduğunda yada izlendiğinde insana harika hayat dersleri sunuyor.Kişinin kendi hayatındaki hataları da gösterip bazı kaçırdığı ip uçlarını yakalamasına sebep oluyor.

Mesela ben neler çıkardım bu diziden, sıralıyayım.
BÜYÜK LOKMA YUT, BÜYÜK LAF SÖYLEME derler büyüklerimiz, Ali Rıza bey söylediği büyük lafın altında kalmıştır ilk başta.

Onca çocukla bir eve sığılır da, ana baba evlat evine sığamaz derler ya, işte tam örneği bu dizi bence.

Ferhunde,Cevriye hanım ve Oğuz modeli kişilikler toplumumuzda ne kadar da çok onu anlıyor ve görüyorsunuz.İnsanların hayatlarını mahvetmek ne demek, kul hakkı ne demek bunu çok iyi anlıyorsunuz bu dizinin bu karakterlerini izlerken.Hatta kendi hayatınızdaki Ferhundeler,Cevriyeler,Oğuzlar resmi geçit yapıyorlar gözlerinizin önünden bir anda.

Ferhunde nin kız arkadaşı Gülşen, evi satın alan Mithat Kara modeli insanları da anlamakta zorluk çekiyorsunuz mesela. Ferhundenin ne mal olduğunu bile bile onunla arkadaş olmak ve arkadaş olmak istemek ne büyük bir gaflet.Ama bu tarz insanlarda baya çok toplunda.Bunlar Ferhundelerin el çantası konumundalar.Kötülüklerin çoğaltılmasında maya görevi yapıyorlar.Safların avlanmasında yem olarak çok gerekli bunlar.

Sedef, annesi Nehir hanım ve kahveci Ahmet bence en iyi örnek alınması gereken kişilikler.
Şevket nasıl ki, eş seçmesini beceremeyip Ferhunde felaketini başına doladıysa aynı beceriksizliği iş ortağı seçiminde de yaptı ve katır gibi bir Katır buldu kendisine.Katırın tekmeleri de sert olur dimi.Şevket o ortak işten de hava alacak bence.

Sonuç olarak şunu belirteyim, kaymakam olmak kişiyi hayatta başarılı yapmıyor her zaman.Hayatta başarının sırrı Ferhunde,Oğuz ve Cevriye hanım modellerini bir bakışta tanıyabilip tuzaklarından kendisini ve ailesini uzak tutabilmek bence.
28 Mayıs 2009 Perşembe
UĞUR ÖZALTIN

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

,
Admin
Admin
Admin

http://www.ugurozaltin.tr.cx